Tkaní na stavu: umění, které přežívá

Tkaní na stavu: umění, které přežívá

Tkaní na ručním stavu je jednou z nejstarších technik výroby textilu. I v Česku má hluboké kořeny, zejména na Vysočině a v podhorských oblastech. Díky stavu se vytvářejí plátna, koberce i složitější vzorované látky. Práce vyžaduje přesnost, rytmus a zkušenost – každá nit má své místo. Tradičně se tkaly přírodní materiály jako len nebo vlna.…

Číst více
Slovácké výšivky: Příběhy v niti

Slovácké výšivky: Příběhy v niti

Na Slovácku má výšivka hlubokou tradici. Typické jsou složité geometrické i květinové vzory, které se liší podle obce i účelu výšivky. Používají se výrazné barvy – červená, modrá, zelená, žlutá – často na bílém lněném plátně. Výšivky zdobí košile, rukávy, zástěry i šátky. Mnohé vzory mají symbolický význam, např. srdce znamená lásku, hrozen vína plodnost.…

Číst více
Hanácký kroj: Symbol moravské hrdosti

Hanácký kroj: Symbol moravské hrdosti

Hanácký kroj je jedním z nejbohatších a nejreprezentativnějších českých krojů. Je známý svou pestrostí, výšivkami a výraznými barvami. Ženský kroj zahrnuje širokou suknici, bohatě zdobený živůtek, naškrobený čepec a barevnou zástěru. Mužský kroj je jednodušší, ale elegantní, s krátkou vestou a úzkými kalhotami. Každá vesnice měla svůj specifický styl a ornamentiku. I drobné rozdíly v…

Číst více